Donnerstag, 9. Oktober 2014

Zwischen der Reise

Wir hatten ja nie wirklich einen klaren Plan, wo es hingehen sollte. Richtung Osten haben wir gesagt und dabei Indien immer im Blickfeld gehalten. Über Land gibt es eigentlich nur eine Möglichkeit individuell nach Indien einzureisen und die führt über Pakistan. Die Südroute über Iran durch Baluchistan war für uns Tabu, weil dort immer wieder Reisende entführt werden. Der Karakurum-Highway im Norden Pakistans wäre zeitlich zu knapp geworden, weil wir wohl erst im Winter dort angekommen wären und die hohen Bergpässe dann schon gesperrt wären, hätten wir die reguläre Route über Iran, Zentralasien und China genommen. Überhaupt wäre die Wettersituation ab Armenien nicht mehr optimal gewesen: der Iran wäre im August zu heiß gewesen und Zentralasien, speziell die Bergregionen in Tadschikistan und Kirigstan, die uns am meisten reizten, wären im Herbst nicht mehr sehr attraktiv gewesen. Also haben wir uns entschieden, wir drehen den Spieß rum: fliegen nach Bischkek, Kirgistan, genießen das milde, kühle Klima der Berge und reisen dann dem Herbst im Iran entgegen, um danach eine Fähre nach Dubai nehmen zu können. Von dort wollen wir dann entscheiden, wie es weiter geht mit dem Flugzeug. 
Flüge von Armenien und Georgien waren jedoch nicht sehr günstig, also mussten wir wieder zurück in die Türkei, um mit Pegasus von Trabzon, über Istanbul nach Bischkek zu fliegen. Wir hatten ein wenig mehr Transitzeit zwischen Armenien und Trabzon eingeplant, weil wir noch unser Iranvisum in Batumi beantragen wollten, (was auch sehr gut geklappt hatte) und hatten dadurch noch eine Woche Zeit in Georgien, die wir damit verbracht hatten im Mtirala National Park wandern zu gehen. Im Reiseführer steht, dass diese Gegend für ihr subtropisches Klima bekannt sei, mit tropischen Pflanzen, wie Bambus und viel Regen. Das konnten wir dann auf der Wanderung am eigenen Leib erfahren. Obwohl die Berge nur von geringer Höhe waren und die Wege nicht sehr steil, schwitzten wir wie noch nie auf der Reise. Es fühlte sich an, als ob man im Gewächshaus wandern geht, unvorstellbar. Alle anderen wussten das scheinbar, weil wir in drei Tagen nur einen einzigen Wanderer getroffen hatten. Die Gegend hatte mich super an Laos erinnert: Das Klima, die Pflanzen, Häuser auf Stelzen, manche sogar mit Dachgiebeln, die an buddhistische Stupas erinnerten und der Korriander im Essen.
____________________________________________________________________________________________
Přesný plán, kudy se naše cesta bude ubírat, jsme nikdy neměli. Směrem na východ jsme říkali, přičemž jsme se snažili v zorném poli našeho hledáčku mít Indii. Individuální pozemní cesta do Indie je ale jen jedna, a ta vede přes Pakistán. Jižní varianta přes Irán, skrz území Balučistánu v Pakistánu je pro nás tabu, protože tam stále ještě dochází k únosům. Karákóramská dálnice na severeu Pakistánu by byla časově nemožná, neboť kdybychom se vydali přes Irán, Centrální Asii a Čínu, dorazili bychom sem až v zimě, kdy je dálnice a její vysokohorské průsmyky uzavřeny. Celkově bychom byli od Arménie s počasím dost na štíru: v Iránu by bylo v srpnu moc velké vedro a v centrální Asii, hlavně v horských oblastech Tadžikistánu a Kyrgyzstánu, které nás lákaly nejvíce, by na podzim byla zima a mnohé oblasti už kvůli sněhu nepřístupné. Takže jsme se rozhodli to celé otočit: letět do Biškeku, Kyrgyzstánu, zažít zde ideální mírné horské počasí,  a pak se vydat vstříc podzimu v Iránu, abychom pak mohli přejet trajektem do Dubaje. Zde se pak rozhodnout, kam se letadlem přemístíme dál. 
Lety z Arménie a Gruzie nebyly zrovna nejlevnější, tudíž naše cesta vedla zpět do Turecka, odkud jsme letěli z Trabzonu přes Istanbul do Biškeku. Na cestu mezi Arménií a Tureckem jsme si naplánovali cca týden, protože jsme ještě chtěli požádat o íránské vízum (což také klaplo), a tak nám zbyl týden času v Gruzii, který jsme strávili putováním po národním parku Mtirala. V průvodci píšou, že je tato oblast proslulá svým subtropickým klimatem, tropickými rostlinami, jako např. bambus a hojnými srážkami. To jsme si zažili na vlastní kůži. Ačkoli hory nebyly nijak extrémně vysoké a cesty nebyly nijak příkré, potili jsme se jako ještě nikdy na téhle cestě. Byl to asi takový pocit, jako jít na vandr do skleníku, prostě nepředstavitelné. Ostatní lidé to asi věděli, protože jsme za celé tři dny potkali jen jednoho osamělého poutníka. Celkově tato oblast Alexovi připomínala Laos: klima, rostliny, domy na kuřích nožkách, některé dokonce s typickými štíty střechy připomínající buddhistické chrámy a čerstvý koriandr přítomný v každém jídle.  
Tropical rainforest in Mtirala National Park


Nice fertile villages within the National Park

House in South-East Asian design

Homemade Khinkalis on the beach of Makhinyauri

Grilled eggplants

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen